MSK-nın nümayəndə heyəti Qırğız Respublikasında parlament seçkilərini müşahidə edəcək
Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Qırğız Respublikasına səfər edib.
Qırğız Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Tınçtık Şaynazarovun dəvətinə əsasən reallaşdırılan səfərin başlıca məqsədi noyabrın 30-da bu ölkədə keçiriləcək növbədənkənar parlament seçkilərini beynəlxalq müşahidəçi qismində izləməkdir. MSK təmsilçilərinin səsvermə gününədək növbədənkənar parlament seçkilərinə ümumi hazırlıq prosesləri ilə tanış olacağı və habelə seçki günü paytaxtdakı məntəqələrdə səsvermə prosedurlarını müşahidəsi nəzərdə tutulur.
MSK nümayəndə heyəti noyabrın 28-də Bişkekdə keçiriləcək Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin ali seçki qurumlarının Məşvərət Platformasının ikinci iclasında da iştirak edəcək. Tədbirdə seçki idarəçiliyi sahəsində institusional əməkdaşlığın inkişafı və əlaqələrin daha da genişləndirilməsi imkanları müzakirə olunacaq.
Səfər çərçivəsində MSK sədrinin Qırğız həmkarı ilə yanaşı, Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv olan ölkələrin seçki idarəetmə orqanlarının və seçkilərin müşahidəsinə qatılan beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri, eləcə də digər rəsmi şəxslərlə görüşlər keçirməsi, qurumlararası əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsi perspektivləri, seçkilərlə bağlı müxtəlif sahələrdə yeni əməkdaşlıq imkanları və qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında müzakirələrin aparılması da nəzərdə tutulur.
Qeyd etmək lazımdır ki, MSK-nın nümayəndələri Qırğız Respublikasında növbədənkənar parlament seçkilərində Türk Dövlətləri Parlament Assambleyası, Türk Dövlətləri Təşkilatı, ATƏT/DTİHB və Müstəqil Dövlətlər Birliyinin beynəlxalq müşahidə missiyalarının tərkibində də təmsil olunurlar.

The delegation of the Central Election Commission will observe the Parliamentary Elections in the Kyrgyz Republic
28 november 2025 11:30
The delegation of the Central Election Commission (CEC) of the Republic of Azerbaijan headed by Mr.Mazahir Panahov, CEC Chairman visited the Kyrgyz Republic.
The main goal of the visit realized basing on the official invitation addressed by Mr Tynchtyk Shainazarov, CEC Chairman of the Kyrgyz Republic was the observation of the early Parliamentary Elections held in the country on November 30, 2025 as international observers. The CEC delegation is planned to get familiarized with the overall preparation procedures for the Parliamentary Elections up to the voting day and to observe the voting procedures at polling stations in home town on Election Day, as well.
The CEC delegation will also take part in the second session of the Advisory Platform of the heads of electoral bodies of the member states of the Organization of Turkic States, which will be held in Bishkek on November 28, 2025. The event will discuss the development of institutional cooperation in the field of electoral administration and opportunities for further expanding the relationship.
Within the framework of the visit, CEC Chairman is also planned to hold meetings with his Kyrgyz counterpart, as well as with the heads of the electoral management bodies of the member states of the Organization of Turkic States, representatives of international organizations involved in election observation and other officials. Discussions are scheduled in respect with the prospects for further deepening intergovernmental relations, new opportunities for cooperation in various fields related to elections and issues of mutual interest.
It should be noted that the CEC representatives are also reopresented in the international election observation missions of the Parliamentary Assembly of Turkic States, the Organization of Turkic States, the OSCE/ODIHR and the Commonwealth of Independent States during the early Parliamentary elections in the Kyrgyz Republic.