Üçüncü çağırış Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə seçkilərdə 122 saylı Xankəndi seçki dairəsi dairə seçki komissiyasının fəaliyyətə başlaması ilə əlaqədar həmin seçki dairəsinin seçicilərinə
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İ.Əliyevin 4 iyul 2005-ci il tarixli Sərəncamı ilə üçüncü çağırış Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə seçkilərin keçirilməsi bu ilin noyabrın 6-na təyin edilmiş və artıq həmin seçkilərə start verilmişdir. Ölkəmizdə bütün seçkiləri hazırlayıb həyata keçirən orqan olaraq Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Seçki Komissiyası seçkilərin şəffaf, demokratik və qanunauyğun keçirilməsi, habelə seçki hüquqi olan bütün vətəndaşların, o cümlədən erməni əsilli azərbaycan vətəndaşlarının Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 2-ci və 56-cı maddələrində təsbit edilmiş dövlət orqanlarına seçmək və seçilmək hüquqlarını həyata keçirmələri üçün tam şərait yaratmışdır.
Azərbaycan ərazisinin 20%-ə qədərini işğal etmiş Ermənistan BMT, Avropa Şurası, Avropa İttifaqı, İslam Konfransı Təşkilatının və digər beynəlxalq təşkilatların təcavüzün aradan qaldırılmasına və münaqişənin sülh yolu ilə həll edilməsinə yönəlmiş qətnamə və çağırışlarına məhəl qoymayaraq, on ildən artıqdır ki, işğal altında yaşayan və öz torpaqlarından qovulmuş on minlərlə Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının konstitusiya hüquq və azadlıqlarını kütləvi surətdə pozur.
İşğal altında olan Azərbaycan Respublikası ərazisinin böyük bir hissəsində, Qarabağın yuxarı hissəsində Ermənistan Respublikası tərəfindən qondarma separatçı rejimin yaradılması nəticəsində Azərbaycan Respublikasının erməni millətindən olan vətəndaşları bir qrup siyasi möhtəkirin əlində oyuncağa çevrilmiş, vətəndaşları olduqları dövlətin onlara vermiş olduğu digər konstitusiya hüquqları ilə yanaşı aktiv və passiv seçki hüquqlarından da məhrum olmuşlar. Qondarma qurum tərəfindən dəfələrlə seçki görüntüsü yaratmaq cəhdləri onların qanuni hüquqlarına təminat yaratmır, Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyası işğal altında olan ərazilərimizdə yaşayan erməni mənşəli Azərbaycan vətəndaşlarını öz konstitusiya hüquqlarının təmin edilməsi üçün separatçı rejimin aradan qaldırılmasına yardımçı olmağa çağırır.
Təcavüz nəticəsində öz doğma yurdlarını tərk etməyə məcbur olmuş Azərbaycan Respublikasının seçki hüququna malik olan vətəndaşlarının seçki hüquqları indiyə qədər ölkədə keçirilən seçki və referendumlarda imkan daxilində təmin olunmuşdur. Bu zaman milli mənsubiyyətinə görə Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları arasında heç bir fərq qoyulmamışdır. Ölkə ərazisində yaradılmış bir neçə məcburi köçkün seçki dairələrindən birinin – 122 saylı Xankəndi seçki dairəsinin təşkili də bu məqsədə xidmət etmişdir.
Azərbaycan dövlətinin sülhməramlı siyasəti, öz vətəndaşlarının taleyinə qayğıkeş münasibəti, onun surətlə artan iqtisadi gücündən və demokratikləşən dəyərlərindən bütün vətəndaşlarının bəhrələnməsi istəyi sözü gedən seçki dairəsinin fəaliyyətə başlaması zərurətini yaratmışdır.
Azərbaycan Respublikası Seçki Məcəlləsinin tələblərinə müvafiq olaraq həmin dairənin ərazisində yaşamış və hazırda yaşayan ölkə vətəndaşlarının seçici vəsiqəsi ilə təmin olunmaları üçün müvafiq tədbirlər görülməlidir.
Xankəndi, Şuşa, Xocalı, Xocavənd və regionun başqa yaşayış məntəqələrinin erməni əsilli azərbaycan vətəndaşları da digər həmyerliləri ilə birlikdə öz aktiv seçki hüquqlarını 122 saylı Xankəndi və 124 saylı Şuşa-Füzuli-Xocalı-Xocavənd seçki dairələrində, passiv seçki hüquqlarını isə Azərbaycan Respublikasının bütün ərazisində mövcud olan seçki dairələrində həyata keçirə bilərlər.
Mərkəzi Seçki Komissiyası inanır ki, milli mənsubiyyətindən asılı olmayaraq bütün vətəndaşlar, o cümlədən erməni mənşəli vətəndaşlarımız bu seçkilərdə yaxından iştirak edəcək, Milli Məclisdə təmsil olunmaqla Azərbaycan dövlətinin öz vətəndaşlarına verdiyi digər hüquqlardan da tam istifadə etmək üçün imkan əldə edəcəklər.

Adress of Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan to the voters in the Khankendi Constituency Election Commission (Con.EC) # 122 related to start of functioning of this Con.EC in the third call Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan
of Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan to the voters in the Khankendi Constituency Election Commission (Con.EC) # 122 related to start of functioning of this Con.EC in the third call Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan
The conduct of third call Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan was appointed to November 6, 2005 by the Order of Mr. I.Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan dated on July 4, 2005 and the elections have already been given hint to start. Being the body conducting all elections in our country, Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan has established all facilities for the conduct of elections under transparent, democratic and legitimate conditions, as well as for the realization of rights of all citizens having suffrage and Azerbaijani citizens of armenian origin to elect and be elected implied by Articles 2 and 56 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan.
Armenia that occupied 20 % of the territories of Azerbaijan did not pay attention to the resolutions and challenges of UNO, Council of Europe, Union of Europe, Islamic Conference Organization and other international organizations concerning to the prevention of invasion and peaceful settlement of the conflict and has offended the rights and freedoms of thousands of citizens of the Republic of Azerbaijan who were driven out of their lands and live under occupation.
Citizens of the Republic of Azerbaijan of armenian nation were made laughing-stock of a group of political speculators as the result of the creation of imaginary separatist regime in the large part of the territory of the Republic of Azerbaijan under occupation and the upper territory of Karabakh by the Republic of Armenia and they were also deprived of active and passive suffrage besides constitutional rights provided to them by the state which they are citizens of. Efforts of the imaginary body to form electoral view for several times does not ensure guarantee for their legal rights and Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan calls Azerbaijani citizens of armenian origin to prevent separatist regime in territories under occupation in order to ensure their own constitutional rights.
Election rights of citizens of the Republic of Azerbaijan having suffrage who had to leave their native lands because of the invasion were ensured in elections and referenda at the first opportunity up to now. At this time, not any distinction was laid among citizens of the Republic of Azerbaijan. Organization of Khankendi Con.EC # 122 – one of some IDP constituencies established within the country also was in this aim.
Peaceful policy, careful attitude to the fate of its own citizens and wish of the Azerbaijani state for all citizens to derive advantage from increasing economical power and democratic values formed necessity for functioning of the above-mentioned constituency.
Relevant measures must be taken pursuant to requirements of Election Code of the Republic of Azerbaijan to provide citizens of the country who lived and live within this constituency.
Azerbaijani citizens of armenian origin in Khankendi, Shusha, Khojali, Khojavend and other residences in the region can realize their active suffrage in Khankendi Con.EC # 122 and Shusha-Fuzuli-Khojali-Khojavend Con.EC # 124 and their passive suffrage within the all areas of the Republic of Azerbaijan together with their countrymen.
Central Election Commission believe that regardless of their national origin, all citizens, as well as citizens of armanian origin will participate in the elections and gain all opportunities to enjoy their other rights provided to citizens by the Azerbaijani state.