Mayın 27-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilmişdir.
27 may 2006 15:03
Mayın 27-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclaslı keçirilmişdir.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının üçüncü çağırış Milli Məclisinə 13 may 2006-cı ildə keçirilmiş təkrar seçkilərlə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyası tərəfindən aparılmış yoxlamaların yekunlarına dair məsələ müzakirəyə çıxarılmşıdır.
Bu məsələ barədə məlumat verən MSK katibi Natiq Məmədov bildirmişdir ki, dairə və məntəqə seçki komissiyalarının yekun protokolları və digər seçki sənədləri, eləcə də Mərkəzi Seçki Komissiyasına daxil olmuş müraciətlər qanunda nəzərdə tutlulmuş müddətdə araşdırılmış və araşdırmalar nəticəsində bəlli olmuşdur ki, 103 saylı seçki dairəsinin 3 saylı, 110 saylı Zaqatala seçki dairəsinin 14 saylı və 119 saylı Ağdam kənd seçki dairəsinin 10 və 37 saylı seçki mənətəqələri üzrə səsvermənin nəticələrinə dair protokollar qanunun tələblərinə uyğun tərtib edilməmiş, habelə yol verilən qanun pozuntuları seçicilərin iradəsinini müəyyənləşirməyə imkan verməmişdir. Məruzəçinin təklifi ilə adı çəkilən mənətəqələrdə nəticələr etibarsız hesab edilmişdir.
Sonra Milli Məclisə təkrar seçkilərlə bağlı Mərkəzi Seçki Komissiyası tərəfindən seçkilərin ümumi yekunları haqqında protokolun tərtib edilməsi və seçkilərin yekunlarının yoxlanılması və təsdiq edilməsi üçün dairə seçki komissiyaları protokollarının onlara əlavə edilən sənədlərlə birlikdə Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsinə təqdim edilməsi məsələsinə baxılmışdır. Bu məsələylə bağlı məlumat verən MSK sədri Məzahir Pənahov qeyd etmişdir ki, 13 may 2006-cı ildə demokratik və ədalətli seçki keçirilmişdir. Seçki komissiyaları üzərlərinə düşən vəzifənin öhdəsindən layiqincə gəlmişlər. Demokratik seçkilərin keçirilməsi üçün qanunverici bazanın vacibliyini qeyd edən Komissiya sədri Seçki Məcəlləsinin və cənab Prezidentin 11 may və 25 oktyabr 2005-ci il tarixli sərəncamlarının bu baxımdan müstəsna əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulamışdır. O, bundan əlavə ölkə rəhbərliyinini siyasi iradəsinin və sabitliyin demokratik seçkilərin keçirilməsi üçün əsas şərtlərdən olduğunu söyləmiş və bu sahədə attdığı addımlara görə dövlət başçısına minnətdarlığını bildirmişdir.
MSK sədri seçkilərin keçirilməsi ilə bağlı yardımçı olmuş dövlət qurumlarına və kütləvi informasiya vasitələrinə də təşəkkür etmişdir. Mərkəzi Seçki Komissiyası təkrar seçkilərin ümumi yekunları haqqında protokolun tərtib edilməsi və dairə seçki komissiyaları protokollarının onlara əlavə edilmiş sənədlərlə birlikdə Konstitusiya Məhkəməsinə təqdim edilməsini qərara alınmışdır.
MSK seçkilərin keçirilməsi ilə bağlı rəsmi sənədlərin saxlanılması haqqında məsələni də müzakirə etmiş və bu məsələylə əlaqədar hazırlanmış təlimat əsas kimi təsdiqləınmişdir.

Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on May 27, 2006.
Firstly, the issue on the results of the examinations conducted by CEC related to repeat elections to the third call Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, held on May 13, 2006, was put under discussion. Mr. Natig Mammadov, CEC Secretary who reported on this issue informed that final protocols of Constituency and Precinct Election Commissions (Con.ECs and PECs) and other election documents, as well as the appeals received by CEC were investigated in the time defined by law and the investigations made evident that the protocols on the results in PEC # 3 of the Con.EC # 103, PEC # 14 of Zagatala Con.E # 110, PECs # 10 and 37 of Aghdam village Con.EC # 119 were not compiled pursuant to legal requirements and the committed law violations prevented voters to determine their will, as well. In accordance with the suggestion of the speaker, the voting results in the above-mentioned precincts were considered invalid.
Later, the issue on compiling of the protocol on general electoral results by CEC, submitting Con.EC protocols to the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan together with the documents attached to them for checking and approving election results, was considered in regard with repeat elections to the Milli Majlis. Mr. Mazahir Panahov, CEC Chairman who reported on this issue stated that democratic and genuine elections were conducted on May 13, 2006. Election commissions coped with their obligations properly.
Chairman of the Commission who stated about the importance of the legislative frame for conducting democratic elections, emphasized the incomparable significance of Election Code and orders by President dated on May 11 and October 25, 2005 from this point of view. Apart from these, he noted that the political will of the country government and stability are in the line of main conditions for conducting democratic elections and he also thanked the head of the state for the steps put forward by him in this field. CEC Chairman also expressed his gratitude to the state bodies and mass media which assisted in holding elections. CEC decided to compile protocol on general results of re-elections and send Con.EC protocols to the Constitutional Court together with the documents attached to them.
CEC also discussed the issue on preserving official documents concerning the conduct of elections and approved Instruction on this issue as a basis.