Oktyabrın 19-da Avropa Şurası Parlament Assambleyasının (AŞPA) noyabrın 7-də Azərbaycan Respublikasında keçiriləcək parlament seçkilərinin müşahidəsi üzrə Xüsusi Komitəsinin rəhbəri Pol Villin başçılıq etdiyi seçkiqabağı missiyanın üzvləri Mərkəzi Seçki Komissiyasında (MSK) sədr Məzahir Pənahovla görüşmüşlər.
19 oktyabr 2010 15:04
MSK sədri AŞPA müşahidəçilərinin qarşıdan gələn parlament seçkilərində müşahidəçilik missiyasını həyata keçirəcəklərindən məmnun olduğunu qeyd etmişdir.
Missiyanın rəhbəri seçkilərdə müşahidəçilik institutunun önəmli olduğunu və MSK-nın seçkilərin keçirilməsində vacib rol oynadığını demişdir.
Nümayəndə heyətinin rəhbəri ölkədəki seçkiqabağı vəziyyətlə maraqlanmışdır.
Sədr qonaqları ölkədəki seçkiqabağı durum barədə məlumatlandırmış və rəhbərlik etdiyi qurumun seçkilərin hazırlanıb keçirilməsi ilə bağlı gördüyü işlərdən danışmışdır.
Vətəndaşların fəal seçki hüququnun təmin edilməsi üçün lazımi işlərin görüldüyünü qeyd edən M.Pənahov ölkədəki seçki məntəqələrinin səsverməyə tam hazır vəziyyətə gətirilməsi üçün bütün qanuni addımların atıldığını diqqətə çatdırmışdır.
O bildirmişdir ki, şəffaflığın təmin edilməsi məqsədilə müşahidəçilik üçün quruma müraciət edən şəxslərin hamısına müsbət cavab verilmişdir.
Ötən seçkilərin təcrübəsinə əsaslanaraq demək olar ki, qarşıdan gələn seçkiləri on minlərlə müşahidəçi izləyəcəkdir.
KİV nümayəndələrinin seçki məntəqələrindən informasiya əldə etmələri üçün də hər cür şərait yaradılacaqdır.
Qonaqların suallarını cavablandıran M.Pənahov MSK-nın həyata keçirdiyi irimiqyaslı maarifləndirmə proqramı haqqında ətraflı məlumat vermişdir.
Bildirilmişdir ki, Ermənistanın təcavüzü nəticəsində doğma yurd-yuvalarından didərgin düşmüş Azərbaycan vətəndaşlarının fəal seçki hüquqlarının təmin edilməsinin çətin olmasına baxmayaraq, MSK məcburi köçkünlərin səsverməsi üçün bütün lazımi şəraiti yaratmışdır.
Missiyanın üzvləri ətraflı məlumata görə, Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədrinə təşəkkürlərini bildirmiş və qarşıdan gələn parlament seçkilərində uğurlar arzulamışlar.

On October 19, 2010 members of pre-election mission headed by Mr. Pol Villi, head of PACE Special Committee on the observation of Parliamentary elections to be conducted in the Republic of Azerbaijan on 7 November 2010, visited Mr. Mazahir Panahov, CEC Chairman
19 october 2010 15:04
On October 19, 2010 members of pre-election mission headed by Mr. Pol Villi, head of PACE Special Committee on the observation of Parliamentary elections to be conducted in the Republic of Azerbaijan on 7 November 2010, visited Mr. Mazahir Panahov, CEC Chairman.
CEC Chairman expressed his gratitude of the observation mission to be realized by PACE observers in the forthcoming Parliamentary elections.
The head of the mission stated on the importance of observation institution in elections and role of CEC in the conduct of elections.
The head of the delegation was interested in pre-election atmosphere within the country.
Chairman informed the visitors on pre-election conditions in the country and spoke about the works implemented by the organization headed by him related with the preparation and conduct of elections.
Mr. M.Panahov who informed on necessary works implemented for ensuring active election rights of citizens drew the attention to the fact that all legal steps had been taken for making the election precincts within the country ready for the voting.
He stated that all persons who had applied for observation to the organization were replied positively in the aim of ensuring transparency.
Upon basing on the practice of the last elections, one may say that the forthcoming elections will be followed by thousands of observers.
All facilities will be also provided for the mass media representatives to obtain information from election precincts.
Mr. M.Panahov who replied to the visitors’ questions thoroughly informed on wide-scale education program implemented by CEC.
It was also stated that though it was difficult to ensure active election rights of Azerbaijani citizens who had been displaced from their native lands at the result of Armenian occupation, CEC provided all necessary facilities for the voting of IDPs.
Mission members thanked CEC Chairman for detailed information and wished success in the forthcoming Parliamentary elections.