Avqustun 1-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası olmuşdur
Avqustun 1-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası olmuşdur. Məzahir Pənahov iclas iştirakçılarına 2003-cü il oktyabrın 15-də keçiriləcək Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçkilərində cənab İlham Heydər oğlu Əliyevin prezidentliyə namizədliyinin qeydə alınması haqqında məlumat vermişdir. O, cənab İlham Heydər oğlu Əliyevin prezidentliyə namizədliyinin qeydə alınması üçün təqdim olunmuş imza vərəqələrinin və digər seçki sənədlərinin Seçki Məcəlləsinin tələblərinə tam uyğun olması bütün iştirakçıların diqqətinə çatdırmışdır.
Mərkəzi Seçki Komissiyası cənab İlham Heydər oğlu Əliyevin Azərbaycan Respublikasının prezidentliyinə namizədliyini qeydə almaq barədə qərar çıxarmışdır.
Daha sonra iclas gündəliyində nəzərdə tutulmuş digər məsələlərə baxılmışdır.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi İnqilab Nəsirov Milli Konqres Partiyasına, habelə "Böyük Azərbaycan” seçicilərin təşəbbüs qrupu tərəfindən prezidentliyə namizədliyi irəli sürülmüş Elşad Musayevə əlavə imza vərəqələri verilməsi üçün müraciətlərə baxılması haqqında komissiya üzvlərini məlumatlandırmışdır. Mərkəzi Seçki Komissiyası Milli Konqres Partiyasına və prezidentliyə namizədliyi "Böyük Azərbaycan” seçicilərin təşəbbüs qrupu tərəfindən irəli sürülmüş Elşad Musayevə əlavə imza vərəqələri verilməsini qərara almışdır.
İclasda Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi İnqilab Nəsirov Vəfa Adil qızı Dəmirovanın Azərbaycan Respublikası Prezidentinin seçkiləri üzrə 55 saylı Xaçmaz şəhər seçki dairəsi dairə seçki komissiyasının üzvlüyündən öz xahişi ilə vaxtından əvvəl azad edilməsi barədə məlumat vermişdir. Komissiya bu xahişə əməl olunmasını qərara almışdır.
İclasda Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkiləri ilə əlaqədar bəzi sənəd nümunələrinin təsdiq edilməsi haqqında Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi Vidadi Mahmudovun məlumatı dinlənildikdən sonra həmin sənədlər əsas kimi qəbul olunmuşdur.
Sonda cari məsələlərə baxılmışdır.
İclasda Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun(İFES), ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosunun Bakı ofisinin,Yaponiya, Türkiyə, İsrail, ABŞ, Polşa səfirliklərinin təmsilçiləri, habelə xarici və yerli kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

The Central Election Commission (CEC) conducted its session chaired by Mr. Mazahir Panahov on August 1, 2003
01 august 2003 15:40
The Central Election Commission (CEC) conducted its session chaired by Mr. Mazahir Panahov on August 1, 2003. Mr. Mazahir Panahov reported to the participants of the session on the registration of the candidacy to presidency of Mr. Ilham Heydar oghlu Aliyev for the Presidential Elections of the Republic of Azerbaijan on October 15, 2003. He directed the attention of all participants to the full compatibility of signature sheets and other election documents submitted for registration of the candidacy to presidency of Mr. Ilham Heydar oghlu Aliyev with requirements of the Election Code.
CEC adopted a decision on registration of the candidacy to presidency of the Republic of Azerbaijan of Mr. Ilham Heydar oghlu Aliyev.
Later, they considered other issues intended in the agenda of the session.
Mr. Ingilab Nasirov, CEC Secretary informed commissioners on consideration of appeals to provide the National Congress Party, as well as to Mr. Elshad Musayev whose candidacy to presidency was nominated by the "Boyuk Azerbayjan” ("Great Azerbaijan”) voters’ initiative group with supplementary signature sheets. CEC decided to provide the National Congress Party and Mr. Elshad Musayev, nominated by "Boyuk Azerbayjan” ("Great Azerbaijan”) voters’ initiative group with supplementary signature sheets.
In the session, Mr. Ingilab Nasirov, CEC Secretary reported on pre-timely withdrawal from the membership to the Constituency Election Commission (ConEC) in Khachmaz city constituency #55 for the Presidential Elections of the Republic of Azerbaijan of Mrs. Vafa Adil gizi Damirova with her own request. The Commission decided to comply with the request.
In the session, after the report of Mr. Vidadi Mahmudov, CEC Secretary on approval of some document samples related to the Presidential Elections of the Republic of Azerbaijan was in hearing, these documents were adopted as a basis.
At the end, current issues were considered.
Representatives of IFES (International Foundation for Election Systems), Baku Office of OSCE/ODIHR, representatives of embassies of Turkey, USA, Japan, Israel, Poland, as well as representatives of foreign and domestic mass media participated in the session.