İyulun 4-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilmişdir
04 iyul 2008 11:19
İyulun 4-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilmişdir.
Komissiyanın sədri Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi tərəfindən Seçki Məcəlləsinə dəyişikliklər və əlavələr edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Qanunun qəbulunu çox mütərəqqi bir addım adlandırmış və qeyd etmişdir ki, bu Qanun seçki praktikasının təkmilləşdirilməsi baxımından müstəsna əhəmiyyətə malikdir. O, həmin sənədin qarşıdan gələn prezident seçkilərinin daha demokratik və ədalətli keçirilməsində əhəmiyyətli rol oynayacağını qeyd etmiş və sözügedən qanunun layihəsini Milli Məclisə təqdim edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə və Qanunu qəbul etmiş Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə təşəkkürünü bildirmişdir.
Sonra MSK-nın 10 iyun 2008-ci il tarixli iclasının protokolu təsdiq edilmişdir.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi Natiq Məmmədov bəzi normativ xarakterli aktların qəbuluna dair məsələ barədə məlumat vermişdir. Komissiyanın qərarı ilə bəzi normativ xarakterli aktlar qəbul olunmuş və müvafiq seçkilərin hazırlanıb keçirilməsi üçün qəbul edilmiş və eyni münasibətləri tənzim edən normativ xarakterli aktlar qüvvədən düşmüş hesab edilmişdir.
MSK sədrinin müavini Svetlana Qasımova bəzi seçki dairələrinin dislokasiyalarında dəyişikliklərə dair məsələ barədə məlumat vermişdir. Qərara alınmışdır ki, 72 saylı Yardımlı – Masallı, 78 saylı Lerik – Lənkəran, 84 saylı Fizuli və 102 saylı Samux – Şəmkir seçki dairələrinin dislokasiyalarında dəyişkiliklər edilsin.
MSK 5 saylı Şahbuz – Babək, 20 saylı Nərimanov ikinci, 31 saylı Suraxanı ikinci, 38 saylı Nizami ikinci(Gəncə), 49 saylı Yevlax – Mingəçevir və 59 saylə Salyan seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişkliklər edilməsi haqqında da qərarlar qəbul etmişdir.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclasında ATƏT-in Bakı ofisinin və Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun(ABŞ) təmsilçiləri və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər. Qeyd edək ki, Mərkəzi Seçki Komissiyasının fəaliyyəti, qəbul etdiyi sənədlər və seçki qanunvericiliynə dair digər məlumatları əldə etmək istəyən şəxslər MSK-nın rəsmi internet səhifələrinə müraciət edə bilərlər. Komissiyanın internet səhifələrində həmçinin seçici siyahıları ilə tanışlıq və adların vahid seçici siyahısında olub-olmamasını yoxlanması da mümkündür. MSK-nın internet ünvanı belədir: www.msk.gov.az; cec.gov.az; infocenter.gov.az

Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on July 4, 2008.
CEC Chairman estimated the adoption of Law of the Republic of Azerbaijan "on making amendments and appendices to Election Code by Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan” as a progressive step and emphasized its exceptional importance from the view of improving election practice. He stated its important role of this document in democratic and fair conduct of the forthcoming Presidential Elections and expressed his thanks to Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan who submitted the above-talked law draft to the Milli Majlis and to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan which received the Law.
Later, CEC session minute dated on June 10, 2008 was approved.
Mr. Natig Mammadov, CEC Secretary reported on the adoption of some normative acts. By decision of the Commission, some normative acts were adopted and the normative acts adopted for the preparation and conduct of relevant elections and which regulate alike relations were considered out of force.
Mrs. Svetlana Gasimova, CEC Deputy Chairman reported on making amendments in the dislocations of some Con.ECs. it was decided to make amendments in the dislocations of Yardimli-Masalli Con.EC # 72, Lerik-Lankaran Con.EC # 78, Fizuli Con.EC # 84 and Samukh-Shamkir Con.EC # 102.
CEC also adopted decisions on making amendments in the composition of Shahbuz-Babek Con.EC # 5, Narimanov second Con.EC # 20, Surakhani second Con.EC # 31, Nizami second (Ganja) Con.EC # 38, Yevlakh-Mingachevir Con.EC # 49 and Salyan Con.EC # 59.
At the CEC session, representatives of OSCE Baku office, International Foundation for Election Systems (USA) and mass media also took part.
Let’s note that the persons intending to get the information on the activity of the CEC, documents adopted by it and other legislation can apply to the CEC official web page. On the CEC web page, it is possible to be familiarized with voters’ lists and check the name in single voters’ lists. CEC web page is www.msk.gov.az; cec.gov.az; infocenter.gov.az.