Avqustun 28-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası keçirilmişdir
İclasın gündəliyi təsdiq olunduqdan sonra MSK sədri Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının 15 , 16 və 19 iyul iclas protokollarının təsdiq edilməsi haqqında çıxış etmişdir. Komissiya üzvlərinin təklifləri nəzərə alınmaqla sözügedən protokollar təsdiq edilmişdir.
Sonra komissiya sədrinin müavini Svetlana Qasımova Azərbaycan Respublikası Pezidentinin seçkilərinə hazırlıqla əlaqədar dairə seçki komissiyaları üzvləri üçün keçiriləcək növbəti seminar-treyninqin gündəliyi barədə məlumat vermişdir. Komissiya üzvləri gündəliyin təsdiqlənməsi haqqında qərar çıxarmışlar.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi İnqilab Nəsirov prezidentliyə namizədliyi qeydə alınmış Qüdrət Müzəffər oğlu Həsənquliyev tərəfindən vəkil təyin edilmiş 50 nəfərin qeydə alınması təklifi ilə çıxış etmişdir. Təklif komissiya tərəfindən bəyənilmişdir.
Sonra MSK katibi Vidadi Mahmudov prezidentliyə namizədliyi qeydə alınmış Lalə-Şövkət Hacıyeva tərəfindən vəkil təyin edilmiş 50 nəfərin qeydə alınması və Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyası tərəfindən məşvərətçi səs hüquqlu üzv təyin edilmiş Rasim Mirzəhüseyn oğlu Niftəliyevin təsdiq olunması haqqında məlumat vermişdir. Bu məsələ də komissiya üzvləri tərəfindən müsbət həll olunmuşdur.
Daha sonra Komissiya bəzi dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişiklik edilməsi barədə məsələlərə baxmışdır. Komissiya 45 saylı Abşeron, 82 saylı Ağcabədi, 80 saylı İmişli-Beyləqan dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişiklik edilməsi haqqında qərar çıxarmışdır.
Seçki komissiyası üzvlərinin dövlət və bələdiyyə qulluğunda olmalarının yolverilməzliyi barədə Seçki Məcəlləsinin 22.2-ci maddəsinin tələblərinin yerinə yetirilməsi vəziyyəti barədə müzakirələr aparılmış və məsələnin araşdırıldıqdan sonra yenidən müzakirəyə çıxarılması qərara alınmışdır.
Sonra gündəlikdəki digər məsələlər müzakirə olunmuş, müvafiq qərarlar qəbul edilmişdir
.
Komissiyanın iclasında Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun (İFES), Milli Demokratiya İnstitutunun, Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosunun, Yaponiya səfirliyinin təmsilçiləri, yerli və xarici kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

The Central Election Commission (CEC) conducted its session chaired by Mr. Mazahir Panahov on August 28, 2003
28 august 2003 18:20
The Central Election Commission (CEC) conducted its session chaired by Mr. Mazahir Panahov on August 28, 2003.
After the approval of the agenda of the session, Mr. Mazahir Panahov, CEC Chairman reported on the approval of minutes of session of CEC dated on July 15, 2003, 16, 2003 and 19, 2003. Influential minutes of session were approved by considering proposals of commissioners.
Then Mrs. Svetlana Gasimova, CEC Deputy Chairman reported on the agenda of the following seminar-training for commissioners of Constituency Election Commissions (Con.ECs) related to the preparation of the Presidential Elections of the Republic of Azerbaijan. Commissioners decided to approve the agenda.
Mr. Ingilab Nasirov, CEC Secretary reported with the proposal to register 50 agents appointed by Mr. Gudrat Muzaffar oghlu Hasanguliyev, candidate to presidency. The proposal was approved by the Commission.
Then Mr. Vidadi Mahmudov, CEC Secretary reported on the registration of 50 agents appointed by Mrs. Lale-Shovket Hajiyeva, candidate to presidency and on the approval of the appointment of Mr. Rasim Mirzahuseyn oghlu Niftaliyev as a member with consultative right by the Azerbaijan Popular Front Party. Commissioners settled this issue positively, too.
Later, the Commission considered issues related to the making modifications in the composition of some Con.ECs. The Commission decided to make modifications in the composition of Absheron Con.EC #45, Agjabedi Con.Ec #82 and Imishli-Beylagan Con.EC #80.
Discussions on meeting requirements of Article 22.2 of the Election Code related to the inadmissibility of election commissioners being on state or municipal service were held and issues were decided to put into discussion again after being investigated. Then other issues in the agenda were discussed and relevant decisions were adopted.
Representatives of IFES (International Foundation for Election Systems), National Democracy Institution, OSCE/ODIHR, Japan embassy, as well as representatives of domestic and foreign mass media participated in the CEC session.