Avqustun 12-də cənab Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası olmuşdur
12 avqust 2003 18:02
Avqustun 12-də cənab Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası olmuşdur.
İclasda Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi İnqilab Nəsirov "Azərbaycan Respublikasının Prezidentliyinə namizədin, siyasi partiya və siyasi partiyalar blokunun səlahiyyətli nümayəndələrinin statusu haqqında Təlimat”ın,”Vəkil edilmiş şəxslərin statusu haqqında "Təlimat”ın, Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi Vidadi Mahmudov "Seçki komissiyalarının məşvərətçi səs hüquqlu üzvlərinin statusu haqqında Təlimat”ın təsdiq edilməsi barədə məlumat vermişlər. Komissiya üzvlərinin rəy və təklifləri nəzərə alınmaqla həmin sənədlər təsdiq olunmuşdur.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi İnqilab Nəsirovun "Azərbaycan Respublikası prezidentliyinə qeydə alınmış namizədlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi haqqında” məlumatı dinlənilmişdir. Komissiya müzakirəyə çıxarılmış bu məsələnin müsbət həllini məqsədəuyğun hesab etmişdir.
İclas iştirakçıları Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi İnqilab Nəsirovun Azərbaycan Respublikası prezidentliyinə namizədlikləri təsdiq edilmiş cənab Məmmədov Etibar Səlidar oğlunun və xanım Hacıyeva Lalə-Şövkətin prezidentliyə namizədliklərinin qeydə alınması haqqında məlumatını dinləmişlər.
Komissiya cənab Məmmədov Etibar Səlidar oğlunun prezidentliyə namizədliyini qeydə almağı qərarlaşdırmışdır.
Xanım Hacıyeva Lalə-Şövkətin təqdim olunmuş imza vərəqələri və digər seçki sənədləri Seçki Məcəlləsinin tələblərinə uyğun gəlmədiyinə görə onun prezidentliyə namizədliyi qeydə alınmamışdır.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi Vidadi Mahmudov Azərbaycan Respublikası prezidentliyinə namizədliyi təsdiq edilmiş cənab Rüstəmxanlı Sabir Xudu oğlunun prezidentliyə namizədliyinin qeydə alınması haqqında məlumat vermişdir. Geniş müzakirələrdən sonra müəyyən məqamların tam araşdırılması üçün cənab Rüstəmxanlı Sabir Xudu oğlunun prezidentliyə namizədliyinin qeydə alınıb-alınmaması məsələsi növbəti iclasa kimi təxirə salınmışdır.
Mərkəzi Seçki Komissiyası sədrinin müavini Svetlana Qasımova və komissiyanın katibi Vidadi Mahmudov bəzi dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişiklik edilməsi barədə məlumat vermişlər. Komissiya təklif olunan dəyişikliklərin qəbul edilməsini məqbul saymışdır.
Müşahidəçilərin akkreditasiyadan keçməsi üçün Mərkəzi Seçki Komissiyasına təqdim edilən sənədlərin siyahısının təsdiq olunması haqqında komissiyanın katibi Vidadi Mahmudovun məlumatı dinlənildikdən sonra həmin sənədlər siyahısının təsdiq edilməsi qərara alınmışdır.
Komissiyanın üzvü Azər Tağıyev Mərkəzi Seçki Komissiyasına daxil olmuş müraciətlərə baxılması haqqında məlumatla çıxış etmişdir. Bəzi qəzetlərdə prezidentliyə namizədlərin əleyhinə yönəldilmiş etikadan kənar təşviqatqabağı materialların hərtərəfli müzakirəsinin növbəti iclasda geniş müzakirəyə çıxarılması qərara alınmışdır. Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi İnqilab Nəsirovun 1-7 saylı seçki dairələrinin təchizatı üçün Mərkəzi Seçki Komissiyası tərəfindən mərkəzləşdirilmiş qaydada paylanmalı ləvazimatın xərclərinin Naxçıvan Muxtar Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının bank hesabına köçürülməsi haqqında məlumatı dinlənilmişdir. Komissiya bu məsələnin müsbət həllinə səs vermişdir.
İclasın sonunda cari məsələlərə baxılmışdır.
İclasda Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun (İFES), Avropa Şurası Baş katibinin xüsusi nümayəndəliyin, ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosunun, ABŞ, Türkiyə, Rumıniya, İsrail səfirliklərinin təmsilçiləri, xarici və yerli informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

The Central Election Commission (CEC) conducted its session chaired by Mr. Mazahir Panahov on August 12, 2003
12 august 2003 18:02
The Central Election Commission (CEC) conducted its session chaired by Mr. Mazahir Panahov on August 12, 2003.
In the session, Mr. Ingilab Nasirov, CEC Secretary reported on the approval of "Instruction on the statuses of authorized representatives of the candidate to presidency of the Republic of Azerbaijan, political parties and blocs of political parties and on "Instruction on the statuses of agents” and Mr. Vidadi Mahmudov, CEC Secretary on the approval of "Instruction on the statuses of commissioners with consultative voting rights of election commissions”. These documents were approved by considering opinions and proposals of commissioners.
Report of Mr. Ingilab Nasirov, CEC Secretary on "Instruction on providing security of registered candidates to presidency of the Republic of Azerbaijan” was in hearing. The Commission considered expedient to solve this issue under discussion positively.
Participants of the session listened to the report of Mr. Ingilab Nasirov, CEC Secretary on the registration of candidacies of Mr. Etibar Salidar oghlu Mammadov and Mrs. Lale-Shovkat Hajiyeva to presidency of the Republic of Azerbaijan whose candidacies have been approved.
The Commission decided to register candidacy of Mr. Etibar Salidar oghlu Mammadov to presidency.
As the signature sheets and other election documents of Mrs. Lale-Shovkat Hajiyeva did not meet the requirements of the Election Code, her candidacy to presidency was not registered.
Mr. Vidadi Mahmudov, CEC Secretary reported on the registration of candidacy of Mr. Sabir Khudu oghlu Rustamkhanli to presidency whose candidacy has been approved. After long discussions, issue related to the registration of candidacy of Mr. Sabir Khudu oghlu Rustamkhanli to presidency was put off for the following session to investigate certain points.
Mrs. Svetlana Gasimova, CEC Deputy Chairman and Mr. Vidadi Mahmudov, CEC Secretary reported on modifications made in the composition of some Constituency Election Commissions (CON.ECs). The Commission considered acceptable to approve proposed modifications.
After the report of Mr. Vidadi Mahmudov, CEC Secretary on the approval of the list of documents submitted to CEC for accreditation of observers was in hearing, it was decided to approve the list of these documents.
Mr. Azer Taghiyev, CEC Commissioner reported on the consideration of appeals entered CEC. It was decided to put the issue of pre-election materials directed against candidates to presidency in some papers into comprehensive discussion in the following session. Report of Mr. Ingilab Nasirov, CEC Secretary on the transference of the expenses providing constituencies #1-7 with equipment to the bank account of the Central Election Commission of Nakhchivan Autonomous Republic was in hearing. The Commission voted for positive solution of this issue.
At the end of the session, daily issues were considered. Representatives of IFES (International Foundation for Election Systems), special representative of Secretary General of the Council of Europe, representatives of OSCE/ODIHR, embassies of the USA, Turkey, Romania, Israel, as well as representatives of mass media participated in the session.