Avqustun 3-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası olmuşdur
Avqustun 3-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası olmuşdur. Məzahir Pənahov Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının 8 iyul 2003-cü il və 9 iyul 2003-cü il tarixli iclas protokollarının təsdiq edilməsi haqqında məlumat vermişdir. Komissiya üzvləri həmin iclas protokollarının təsdiq edilməsini qərara almışlar.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi Vidadi Mahmudov Azərbaycan Respublikası prezidentliyinə namizədliyi təsdiq edilmiş cənab Qəmbər İsa Yunus oğlunun prezidentliyə namizədliyinin qeydə alınması haqqında məlumatla çıxış etmişdir. Komissiya cənab Qəmbər İsa Yunus oğlunun prezidentliyə namizədliyini qeydə almaq barədə qərar çıxarmışdır.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi İnqilab Nəsirov Azərbaycan Respublikası prezidentliyinə namizədlikləri təsdiq edilmiş cənab Səmədov Abutalıb Qənbər oğlunun və Həsənquliyev Qüdrət Müzəffər oğlunun prezidentliyə namizədliklərinin qeydə alınması barədə məlumatla çıxış etmişdir. Komissiya cənab Səmədov Abutalıb Qənbər oğlunun və cənab Həsənquliyev Qüdrət Müzəffər oğlunun prezidentliyə namizədliklərini qeydə almışdır.
Mərkəzi Seçki Komissiyası sədrinin müavini Svetlana Qasımova və komissiyanın katibi Vidadi Mahmudovun bəzi seçki komissiyalarının tərkibində dəyişiklik edilməsi barədə məlumatları dinlənildikdən sonra müvafiq qərar qəbul olunmuşdur.
İclasda komissiyanın katibi Vidadi Mahmudovun Mərkəzi Seçki Komissiyasına daxil olmuş müraciətlərə baxılması haqqında məlumatı dinlənilmiş və müzakirə edildikdən sonra müraciətlərin araşdırılaraq müvafiq tədbir görülməsindən ötrü Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğuna göndərilməsi qərara alınmışdır.
Mərkəzi Seçki Komissiyası Azərbaycan Respublikası Prezitentinin seçkiləri ilə əlaqədar bəzi sənəd nümunələrini əsas kimi təsdiq etməyi də qərarlaşdırmışdır.
İclasda Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun (İFES), ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosu Bakı ofisinin, ABŞ və Türkiyə səfirliklərinin təmsilçiləri, habelə xarici və yerli kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

The Central Election Commission (CEC) conducted its session chaired by Mr. Mazahir Panahov on August 3, 2003
03 august 2003 17:51
The Central Election Commission (CEC) conducted its session chaired by Mr. Mazahir Panahov on August 3, 2003. Mr. Mazahir Panahov reported on the approval of the minutes of session of CEC dated on July 8, 2003 and July 9, 2003. The commissioners decided to approve these minutes of session.
Mr. Vidadi Mahmudov, CEC Secretary made report on the registration of the candidacy of Mr. Gambar Isa Yunus oghlu to presidency and his candidacy has been approved. The Commission adopted a decision to register the candidacy to presidency of Mr. Gambar Isa Yunus oghlu.
Mr. Ingilab Nasirov, CEC Secretary made report on the registration of the candidacies to presidency of Mr. Abutalib Ganbar oghlu Samadov and Mr. Gudrat Muzaffar oghlu Hasanguliyev whose candidacies have been approved. The Commission registered the candidacies to presidency of Mr. Abutalib Ganbar oghlu Samadov and Mr. Gudrat Muzaffar oghlu Hasanguliyev.
Relevant decisions were adopted after the reports of Mrs. Svetlana Gasimova, Deputy Chairperson and Mr. Vidadi Mahmudov, CEC Secretary, on modifications made in the composition of some election commissions were in hearing.
In the session, the report of Mr. Vidadi Mahmudov, CEC Secretary on the consideration of the appeals received by CEC was in hearing and for taking relevant measures it was decided to send the appeals to the State Prosecutor’s Office of the Republic of Azerbaijan by having been investigated after their discussion.
CEC also decided to approve some document samples related to the Presidential Elections of the Republic of Azerbaijan.
Representatives of IFES (International Foundation for Election Systems), Baku office of OSCE/ODIHR, embassies of the USA and Turkey, as well as representatives of foreign and domestic mass media participated in the session.