Dairə seçki komissiyalarının informasiya texnologiyaları üzrə mütəxəssisləri üçün seminarlara başlanılıb
2025-ci il yanvarın 29-na təyin olunmuş bələdiyyə seçkiləri ilə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyasının müxtəlif statuslu seçki subyektlərini əhatə edən layihələri ardıcıl və sistemli şəkildə davam edir.
Komissiyanın genişmiqyaslı maarifləndirmə proqramı çərçivəsində yanvarın 21-dən etibarən daha bir layihəyə - dairə seçki komissiyalarının informasiya texnologiyaları üzrə mütəxəssisləri üçün seminarlara start verib.
Layihənin başlıca məqsədi dairə seçki komissiyalarının informasiya texnologiyaları üzrə mütəxəssislərini Dövlət Avtomatlaşdırılmış İnformasiya Sisteminin (DAİS) yenilənərək mütəmadi olaraq təkmilləşdirilən imkanları barədə məlumatlandırmaq, Sistemin proqram təminatları ilə birbaşa və praktiki istifadəni təmin etmək, habelə iştirakçıları maraqlandıran məsələləri əyani şəkildə izah etməkdir.
Seminarlarda informasiya texnologiyaları üzrə mütəxəssislər bələdiyyə seçkiləri günü seçicilərin fəallığı və səsvermənin nəticələrinə dair protokol məlumatlarının birbaşa Mərkəzi Seçki Komissiyasına ötürülməsi üçün xüsusi proqram təminatından istifadə etməklə, praktiki məşğələlərlə test rejimində işləyəcəklər. Bu, həm onların praktiki biliklərinin daha da artırılmasına, peşəkar vərdişlərinin və təcrübələrinin yüksəlməsinə, həm də seçki günü DAİS sistemindən dəqiq, operativ və rahat istifadə olunmasına imkan yaradacaq.
Dairə seçki komissiyalarının informasiya texnologiyaları üzrə mütəxəssisləri üçün seminarların 2 gün davam etməsi nəzərdə tutulur.

Seminars for specialists on information technologies of Constituency Election Commissions started
In connection with the Municipal elections appointed to January 29, 2025, the Central Election Commission continues its projects covering election stakeholders of different status in a consistent and systematic manner.
Within the frame of large-scale educational program of the Commission, a following project – seminars for specialists on information technologies (IT) of Constituency Election Commissions (Con.ECs) started from January 21, 2025.
The main goal of the project is to inform the specialists in information technology of the Con.ECs about the updated and regularly improved opportunities of the State Automated Information System (SAIS), to ensure direct and practical use of the system's software and visually explain the issues of interest to the participants.
Within the framework of the seminars, IT specialists are also facilitated in a test mode in practical workshops, using a special program for direct transfer of the information on voter turnout and protocol voting results to CEC on the day of the Municipal elections, thus further improving their practical knowledge, experience and professional skills and also, facilitating to use the SAIS system accurately, promptly and conveniently on Election Day.
Practical seminars for IT specialists of Constituency Election Commissions are scheduled to last for two days.