Mərkəzi Seçki Komissiyası bələdiyyə seçkilərində namizədlərin qeydiyyatı prosesinə dair seminar keçirib
2025-ci il yanvarın 29-na təyin edilmiş bələdiyyə seçkiləri ilə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyasının maarifləndirmə proqramı çərçivəsində müxtəlif statuslu seçki subyektləri üçün fərqli istiqamətlər üzrə layihələr davam etdirilir.
Genişmiqyaslı proqrama əsasən dekabrın 19-da bələdiyyə seçkilərində namizədlərin qeydiyyatı prosesinə dair seminar təşkil olunub. Qeyd etmək lazımdır ki, namizədliyin qeydə alınması üçün təqdim olunan imza vərəqələrində və onlara əlavə edilmiş sənədlərdə olan məlumatların düzgünlüyünü yoxlamaq məqsədilə dairə seçki komissiyaları nəzdindəki işçi qruplarını əhatə edən bu layihə ənənəvi şəkildə gerçəkləşdirilməklə, onların fəaliyyətinin daha da təkmilləşdirilməsinə mühüm töhfələr verib və sonuncu belə tədbir qısa müddət əvvəl ölkəmizdə Milli Məclisə seçkilər zamanı reallaşdırılıb. Bütün sadalananlar nəzərə alınaraq, budəfəki seminar bələdiyyə seçkilərində namizədlərin irəli sürülməsi və qeydə alınması prosesinin dinamik və intensiv davam etdiyi bir mərhələdə müxtəlif aidiyyəti məsələlərin və təcrübədə ortaya çıxan halların tam praktiki müzakirəsinə həsr olunub.
Seminar Mərkəzi Seçki Komissiyası sədrinin müavini Rövzət Qasımovun açılış nitqi ilə başlayıb. O, öz çıxışında bir sıra məqamlarla yanaşı, Komissiya tərəfindən ardıcıl, sistemli şəkildə həyata keçirilən maarifləndirmə layihələrindən danışıb və bu layihələrin seçkilərin yüksək səviyyədə hazırlanıb, azad, ədalətli və şəffaf keçirilməsindəki əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb. R.Qasımov, həmçinin bələdiyyə seçkilərində vətəndaşların birbaşa Konstitusiya ilə təsbit edilmiş passiv seçki hüquqlarının daha səmərəli təmin olunmasında dairə seçki komissiyaları nəzdində fəaliyyət göstərən işçi qruplarının üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü xatırladıb və onların öz vəzifə və səlahiyyətlərini yerinə yetirərkən qanunvericiliyin tələblərinə dəqiqliklə əməl etmələrinin zəruriliyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirin açılışından sonra gündəliyə uyğun olaraq, Komissiya üzvlərinin bələdiyyə seçkilərində passiv seçki hüququnun mənsubiyyəti və onun realizə imkanları, namizədlərin qeydə alınması prosesinin qanunvericilik əsasları və qaydaları, eləcə də işçi qrupunun fəaliyyətinin praktiki aspektləri və əldə olunmuş təcrübə barədə təqdimatları dinlənilib. Əyani vəsaitlərdən də istifadə edilməklə keçirilən təqdimatlarla iştirakçılar mövzularla bağlı ətraflı məlumatlandırılıb.
Seminarın praktiki hissəsi bələdiyyə seçkilərində namizədliyin irəli sürülməsi və qeydə alınmasına dair müxtəlif məsələlər ətrafında geniş müzakirə və sual-cavab sessiyası ilə öz işini davam etdirib.
Media subyektlərinin nümayəndələri tərəfindən geniş işıqlandırılan seminarda namizədliyin qeydə alınması üçün təqdim edilən imza vərəqələrində və onlara əlavə edilmiş sənədlərdə olan məlumatların düzgünlüyünü yoxlamaq məqsədilə bələdiyyə seçkiləri keçirilən 118 seçki dairəsi üzrə dairə seçki komissiyalarının hər birinin nəzdində fəaliyyət göstərən işçi qrupunun rəhbəri iştirak edib.

The Central Election Commission held a seminar on the process of registration of candidates in municipal elections
In connection with the municipal elections scheduled for January 29, 2025, within the framework of the Central Election Commission's awareness program, projects in different directions are being continued for election subjects of different statuses.
According to the large-scale program, a seminar on the process of registration of candidates in municipal elections was organized on December 19. It should be noted that this project involving the working groups under the constituency election commissions in order to verify the accuracy of the information contained in the signature sheets and the documents attached to them for the registration of candidacy, was carried out in the traditional way, and made important contributions to the further improvement of their activities, and the last such short measure It was carried out during the Milli Majlis elections in our country some time ago. Taking into account all the above, this seminar is dedicated to a full practical discussion of various relevant issues and cases that have arisen in practice at a stage where the process of nominating and registering candidates in municipal elections is dynamic and intensive.
The seminar started with the opening speech of Rovzat Gasimov, Deputy Chairman of the Central Election Commission. In his speech, in addition to a number of points, he spoke about the educational projects implemented by the Commission in a consistent and systematic manner and emphasized the importance of these projects in conducting elections at a high level, free, fair and transparent. R.Gasimov also reminded that the working groups operating under the constituency election commissions have a great responsibility in ensuring the passive electoral rights of citizens directly established by the Constitution in the municipal elections, and emphasized the need for them to strictly follow the requirements of the legislation while performing their duties and powers.
After the opening of the event, according to the agenda, the Commission members' presentations were heard on the affiliation of passive suffrage in municipal elections and its realization possibilities, legislative bases and rules of the candidate registration process, as well as practical aspects of the working group's activity and the gained experience. The participants were informed in detail about the topics with presentations using visual aids.
The practical part of the seminar continued its work with a wide discussion and question-and-answer session on various issues related to nomination and registration of candidacy in municipal elections.
In the seminar, which was widely covered by representatives of media outlets, the head of the working group operating under each of the constituency election commissions for each of the 118 constituencies where the municipal elections were held in order to check the accuracy of the information contained in the signature sheets submitted for registration of candidacy and the documents attached to them participated.