MSK seçki hüququ ilə bağlı müraciətlərə baxılmasına həsr olunan seminarlara başlayıb
2024-cü il sentyabrın 1-nə təyin edilmiş Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərin yüksək səviyyədə təşkil olunub azad, ədalətli və şəffaf keçirilməsi, o cümlədən müxtəlif statuslu seçki subyektlərinin maarifləndirilməsi məqsədilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) genişmiqyaslı kampaniyası ardıcıl və sistemli şəkildə davam edir.
MSK-nın Milli Məclisə seçkilərlə əlaqədar fərqli istiqamətlər üzrə çoxsaylı layihələri əhatə edən maarifləndirmə proqramı çərçivəsində növbəti tədbirlərə - seçki hüququ ilə bağlı müraciətlərə baxılmasına həsr olunan regional seminarlara start verilib. Ümumrespublika miqyaslı layihə qarşıdan gələn seçkilərdə vətəndaşların seçki hüquqlarını pozan hərəkətlərdən (hərəkətsizlikdən) və qərarlardan şikayətlərin araşdırılması məqsədi ilə dairə seçki komissiyaları nəzdində fəaliyyət göstərən ekspert qrupu üzvlərinin məlumatının artırılması, bilik, bacarıq və işgüzar vərdişlərinin daha da təkmilləşdirilməsinə hədəflənib.
Layihənin açılışı və ilk seminar iyulun 15-də Komissiyanın inzibati binasında MSK sədrinin müavini Rövzət Qasımovun giriş nitqi ilə başlayıb. Tədbirdə MSK nəzdində ekspert qrupunun üzvləri, Katibliyin aidiyyəti struktur bölmələrinin əməkdaşları, o cümlədən Bakı və ətraf rayonların 52 seçki dairəsi üzrə dairə seçki komissiyalarının müraciətlərin araşdırılmasına məsul olan 156 eksperti iştirak edib.
Seminarda MSK nəzdində ekspert qrupunda təmsil olunan Komissiya üzvlərinin seçki hüququ ilə bağlı müraciətlərə baxılmasına dair təqdimatları dinlənilib. Əyani vəsaitlərdən də istifadə olunmaqla keçirilən təqdimatlarda seçki hüququn pozulmasını iddia edən subyektlərin müraciətləri zamanı qarşıya çıxan məsələlər, şikayət və müraciətlərin xarakteri, araşdırılma müddətləri, ardıcıllığı, qaydaları və sübutların qiymətləndirilməsi, ekspert qrupu üzvlərinin həyata keçirəcəyi tədbirlər, qərarların qəbulu və tərtib olunması, eləcə də digər mühüm məsələlər ətraflı şəkildə izah edilib. Seminara qatılan dairə seçki komissiyalarının bütün ekspert qrupu üzvlərinə MSK tərəfindən hazırlanan Yaddaş kitabçası da təqdim olunub.
Tədbirin praktiki hissəsində seçki qanunvericiliyi, müraciət və şikayətlər, o cümlədən ekspert fəaliyyəti ilə bağlı fərqli kazuslar üzrə məşğələlər keçirilib, iştirakçılar sınaq testlərinin həllinə cəlb edilib. Sonda fikir mübadiləsi və müzakirələr aparılıb, həmçinin iştirakçıları maraqlandıran məqamlara aydınlıq gətirilib.
Regional seminarların növbəti mərhələsinin iyulun 17-də Gəncə, Naxçıvan, Şəki və Masallıda keçirilməklə, ümumilikdə ölkə üzrə 125 seçki dairəsi dairə seçki komissiyalarının bütün ekspert qrupu üzvlərini əhatə etməsi nəzərdə tutulur.

Large-scale campaign of the Central Election Commission (CEC) aiming at the conduct of free, fair and transparent elections, as well as raising awareness of different election stakeholders is being carried out in regard with the early Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, appointed to September 1, 2024.
In the light of the CEC educational program covering many projects on different fields in regard with the early Elections to the Milli Majlis, the following activities - regional seminars on election dispute resolution started. The project within the whole country targeted the increase of knowledge, professional skills and practice of the members of the Expert Groups functioning under Constituency Election Commissions (Con.ECs) to investigate the complaints filed against the actions (inactions) and decisions violating citizens’ election rights during the forthcoming elections.
The opening and the first seminar started with the introductory speech by Mr. Rovzat Gasimov, CEC Deputy Chairman at the CEC administrative premises on July 15, 2024. The event was attended by the officials of the relevant departments of the CEC Secretariat, as well as, 156 experts responsible to investigate the appeals from 52 Con.ECs from Baku and surrounding regions.
During the seminar the presentations on the election dispute resolution by the CEC members represented at CEC Expert Group were heard. The presentations via the usage of visual aids contained the issues encountered during the appeals of the stakeholders who claimed on the violation of election rights, the classification of appeals and complaints, the sequence and rules of investigation and evaluation of the evidences, activities to be implemented by Expert Group members, adoption and compilation of decisions, as well as, other issues. All members of Con.EC Expert Groups who participated at the seminar were submitted Guidebook compiled by CEC.
During the practical part of the seminar practices were held on different cases regarding the election legislation, appeals and complaints, as well as, activity of Expert Group, the participants were involved in the tests. At the end, views were shared and discussions were held, also the questions interesting to the participants were clarified.
The next stage of the regional seminars is scheduled in Ganja, Nakhchivan, Shaki and Masalli, to cover all the Expert Group members of 125 Con.EC on the country.