Mərkəzi Seçki Komissiyası deputatlığa namizədlərin qeydiyyatı prosesinə həsr olunan seminar keçirib
Mərkəzi Seçki Komissiyası (MSK) 2024-cü il sentyabrın 1-nə təyin edilmiş Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərlə əlaqədar fərqli statuslu seçki iştirakçıları üçün müxtəlif istiqamətlər üzrə intensiv maarifləndirmə layihələrini davam etdirir.
MSK-nın maarifləndirmə proqramı əsasında iyulun 12-də növbəti tədbir - Milli Məclisə seçkilər zamanı deputatlığa namizədlərin qeydiyyatı prosesinə həsr olunan seminar təşkil edilib.
Tədbir MSK sədrinin müavini Rövzət Qasımovun açılış nitqi ilə başlayıb. Sonra gündəliyə uyğun olaraq, Komissiya üzvlərinin Milli Məclisə seçkilərdə deputatlığa namizədliyin irəli sürülməsi və qeydə alınması ilə bağlı qanunvericiliyin tələbləri, namizəd irəli sürmək hüququna malik subyektlər, namizədlərin müdafiəsi üçün seçici imzalarının toplanması şərtləri və qaydası, habelə imza vərəqələrində və namizədlərin, siyasi partiyaların, siyasi partiyalar bloklarının təqdim etdikləri sənədlərdə olan məlumatların düzgünlüyünün yoxlanılması və namizədin qeydə alınmasının əsaslarına dair təqdimatları dinlənilib.
Əyani vəsaitlərdən istifadə edilməklə keçirilən təqdimatlarda mövzular barədə ətraflı məlumat verilib, tədbirin praktiki hissəsində geniş müzakirələr aparılıb və iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb. Seminar zamanı hər bir iştirakçıya tanışlıq məqsədilə MSK-nın deputatlığa namizədlər üçün hazırladığı yaddaş kitabçası da təqdim olunub.
Media subyektlərinin nümayəndələri tərəfindən geniş işıqlandırılan seminarda deputatlığa namizədliyin qeydə alınması üçün təqdim edilən imza vərəqələrində və onlara əlavə edilmiş sənədlərdə olan məlumatların düzgünlüyünü yoxlamaq məqsədilə 125 seçki dairəsi üzrə dairə seçki komissiyalarının hər birinin nəzdində yaradılan işçi qrupunun rəhbəri iştirak edib.
Qeyd etmək lazımdır ki, mühüm maarifləndirmə layihələrindən olan bu tədbir Milli Məclisə seçkilərdə deputatlığa namizədliyin irəli sürülməsi və qeydə alınması ilə bağlı dairə seçki komissiyalarının məlumatının artırılması, onların bilik, bacarıq və işgüzar vərdişlərinin daha da təkmilləşdirilməsinə hədəflənib.

The Central Election Commission held seminar on the registration process of candidates to deputy
The Central Election Commission (CEC) is continuing its intensive awareness-raising projects on various fields for the election stakeholder with different status in the early Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, appointed to September 1, 2024.
The following activity based on the CEC education program - seminar on the registration process of candidates to deputy was organized on July 12, 2024.
The seminar started with an introductory speech by Mr. Rovzat Gasimov, CEC Deputy Chairman. Later, basing on the session agenda, presentations made by CEC members were heard inn regard with legal requirements for the nomination and registration of candidates to deputy, subjects entitled to nominate a candidate, conditions and rules for the collection of voters’ signatures in support of candidates, as well as, checking the accuracy of the information included in signature sheets and documents submitted by candidates, political parties, political party blocs in the Elections to the Milli Majlis.
The presentations included thorough information on the topics via using visual aids, broad discussions were held in the practical workshop and the questions interesting the participants were replied to. In addition, for familiarization, each participant was submitted guidebook for candidates to deputy compiled by the CEC.
Heads of the Working Groups, each of them established under 125 Constituency Election Commissions (Con.ECs) to check the accuracy of the information in signature sheets and attached documents submitted for the registration of the candidates to deputy participated at the seminar broadcasted by the representatives of media outlets.
It is worth of noting that the event, which is being implemented as a large-scale education project, aims to improve the knowledge and professional skills of Constituency Election Commissions and their awareness-raising on nomination and registration of candidates to deputy.