Mərkəzi Seçki Komissiyasının nümayəndə heyəti Maldiv Respublikasında parlament seçkilərini müşahidə edəcək
Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 2024-cü il aprelin 21-də Maldiv Respublikasında keçiriləcək parlament seçkilərini müşahidə etmək məqsədilə paytaxt Male şəhərinə səfərə yola düşüb.
Mərkəzi Seçki Komissiyası nümayəndə heyətinin sözügedən seçkilərdə beynəlxalq müşahidəçi qismində iştirakı Maldiv Respublikası Seçki Komissiyası sədrinin dəvətinə əsasən reallaşdırılır.
Səfər zamanı Mərkəzi Seçki Komissiyasının nümayəndələri parlament seçkilərinə hazırlıqlarla tanış olacaq və səsvermə məntəqələrində seçki günü prosedurlarını müşahidə edəcəklər.
Səfər çərçivəsində sədr Məzahir Pənahovun Maldiv Respublikası Seçki Komissiyasının sədri Fuvad Tovfeek, habelə seçkilərin müşahidəsinə qatılan təşkilatların və xarici ölkələrin seçki idarəetmə orqanlarının rəhbərləri ilə görüşlər keçirməsi, qurumlararası əməkdaşlıq imkanları, əlaqələrin dərinləşdirilməsinin inkişaf perspektivləri və qarşılıqlı maraq kəsb edən məsələlərlə bağlı müzakirələr aparması da nəzərdə tutulur.

The delegation of the Central Election Commission will observe the Parliamentary Elections to be held in the Republic of Maldives
The delegation headed by Mr. Mazahir Panahov, Chairman of the Central Election Commission (CEC) of the Republic of Azerbaijan is leaving for Malé to observe the Parliamentary Elections to be held in the Republic of Maldives on April 21, 2024.
The participation of the CEC delegation in the foregoing elections as international observers will happen according to the invitation by Chairman of the Central Election Commission of the Republic of Maldives.
During the visit, the representatives of the Central Election Commission will get familiar with the preparations for the Parliamentary elections and observe the E-day procedures in polling stations.
Within the framework of the visit, discussions and meetings of Mr. Mazahir Panahov, Chairman of the Central Election Commission of Azerbaijan are planned with Mr. Fuwad Thowfeek, Chairman of the Central Election Commission of the Republic of Maldives, as well as, heads of organizations and election management bodies of foreign countries participating in the observation of the elections, discussions are to be held regarding the partnership opportunities between the organizations, development perspectives of the relationship and the affairs of mutual interest.