Mərkəzi Seçki Komissiyası növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində ilk namizədi qeydə alıb
Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə dekabrın 30-da Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) növbəti iclası keçirilib. İclasda İlham Heydər oğlu Əliyevin Azərbaycan Respublikası Prezidentliyinə Yeni Azərbaycan Partiyası tərəfindən irəli sürülmüş namizədliyinin qeydə alınması məsələsinə baxılıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, 2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində namizədliyi Yeni Azərbaycan Partiyası tərəfindən irəli sürülmüş Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Yeni Azərbaycan Partiyasının sədri İlham Heydər oğlu Əliyevin müdafiəsi üçün toplanmış seçici imzaları olan imza vərəqələri və onlara əlavə edilməli olan sənədlər 2023-cü il dekabrın 26-da partiyanın səlahiyyətli nümayəndəsi tərəfindən namizədin qeydə alınması üçün MSK-ya təqdim edilib. MSK bununla əlaqədar Seçki Məcəlləsində nəzərdə tutulmuş müddətdə və qaydada müvafiq araşdırma aparıb və namizədin qeydə alınması üçün əsasların olmasını müəyyən edib.
Sözügedən proseslərin gedişi barədə ətraflı məlumat verildikdən və aparılan müzakirələrdən sonra Komissiya üzvlərinin yekdil qərarı ilə namizədliyi Yeni Azərbaycan Partiyası tərəfindən irəli sürülmüş İlham Heydər oğlu Əliyev 2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində namizəd kimi qeydə alınıb.
İclasda, habelə qarşıdan gələn seçkilərlə əlaqədar seçki bülletenlərinin mətni, forması, sayı və hazırlanma qaydası Komissiya üzvləri tərəfindən müzakirə olunaraq təsdiq edilib. Seçki Məcəlləsinin tələblərinə uyğun olaraq, 6524203 (altı milyon beş yüz iyirmi dörd min iki yüz üç) seçki bülleteninin Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin mətbəəsində MSK-nın təmsilçiliyə uyğun 3 üzvünün müşahidəsi altında mətbəə üsulu ilə hazırlanması qərara alınıb.
Komissiyanın iclasında 2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində namizədliyi özü tərəfindən irəli sürülmüş Namizəd Heydər oğlu Səfərovun namizədliyinin irəli sürülməsi də təsdiq olunub.
Beynəlxalq müşahidə missiyası və media qurumları nümayəndələrinin iştirak etdiyi iclasda, həmçinin cari məsələlərə də baxılıb.

Central Election Commission has registered the first candidate for the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan
The Central Election Commission (CEC) conducted the following session chaired by Mr. Mazahir Panahov on December 30. The issue on the registration of candidacy by Mr. Ilham Heydar oghlu Aliyev, nominated for Presidency of the Republic of Azerbaijan by the New Azerbaijan Party was considered at the session.
It was noted that the signature sheets collected in support of Mr. Ilham Heydar oghlu Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the New Azerbaijan Party nominated by the New Azerbaijan Party in the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024 and the additional documents for the registration of the candidacy were presented to the CEC by the authorized representative of the party on December 26, 2023. CEC conducted the necessary investigation within the stipulated period and procedures outlined in the Election Code, and basing on the principles, the Commission determined the grounds for the registration of the candidate.
After providing detailed information on the course of these processes and discussions held, Mr. Ilham Heydar oghlu Aliyev nominated by the New Azerbaijan Party in the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024 was registered as a candidate by the unanimous decision of the Commission members.
During the meeting, the text, format, number and preparation procedure of the ballot papers for the upcoming elections were discussed and approved by the Commission members. In accordance with the requirements of the Election Code, 6524203 (six million five hundred twenty four thousand two hundred three)ballot papers decided to prepare at the Press of the Apparatus of Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan under the observation of 3 members based on CEC representation.
The candidacy of Mr. Namizad Heydar oghlu Safarov, nominated on his own initiative in the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024 was verified at the session of Commission.
The current issues were also discussed during the session attended by representatives of international observation missions and media organizations.