Mərkəzi Seçki Komissiyası dairə seçki komissiyalarının İT mütəxəssisləri üçün seminarlara başlayıb
2020-ci il fevralın 9-da keçiriləcək Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə seçkilərlə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyasının müxtəlif statuslu seçki iştirakçılarının maarifləndirilməsi istiqamətində irimiqyaslı tədbirləri davam edir.
Belə ki, seçki günü məlumatlarının operativ şəkildə ictimailəşdirilməsi və şəffaflığın daha yüksək səviyyədə təmin edilməsi məqsədi ilə Komissiya fevralın 1-dən etibarən növbəti əhəmiyyətli layihəyə - dairə seçki komissiyalarının informasiya texnologiyaları üzrə mütəxəssisləri üçün seminarlara başlayıb. Seminarların başlıca hədəfi İT mütəxəssislərinin Dövlət Avtomatlaşdırılmış İnformasiya Sisteminin ümumi fəaliyyəti və yenilənərək daha da təkmilləşdirilən imkanları barədə aydın və ətraflı məlumatlandırmaq, habelə sistem üzərindən tətbiq olunan proqram təminatlarından praktiki istifadə etməklə mütəxəssisləri maraqlandıran sualları əyani şəkildə izah etməkdən ibarətdir.
Layihənin mahiyyətindən irəli gələrək seminarlar çərçivəsində İT mütəxəssislərinə Milli Məclisə seçkilər günü seçicilərin fəallığı ilə yanaşı, səsvermənin nəticələri ilə bağlı protokol məlumatlarının Mərkəzi Seçki Komissiyasına birbaşa ötürülməsi üçün xüsusi proqram modullarından praktiki məşğələlərlə test rejimində işləmək imkanı da yaradılır.
İT mütəxəssislərinin iş təcrübələri, peşəkar vərdişləri və praktiki biliklərinin gücləndirilməsi istiqamətində mühüm rol oynayan seminarlar fevralın 2-də öz işini yekunlaşdıracaq.

Central Election Commission started seminars for IT specialists of Constituency Election Commissions
01 february 2020 10:55
Regarding the forthcoming Elections to the Milli Majlis to be held on February 9, 2020, the Central Election Commission continues the large-scale projects aimed at awareness-raising of the election stakeholders.
The next important project – seminars for IT specialists of Constituency Election Commissions have been started from February 1, 2020 to publicize the E-day procedures and to ensure transparency further. The main target of the seminar is to provide comprehensive information to the IT specialists of Constituency Election Commissions on the updated and improved opportunities of the State Automated Information System, to provide them with direct and practical use of software, as well as to clarify the issues interesting to the IT specialists.
Within the framework of the workshops, special program modules will be used in the test mode for transmission of the protocol information along with the information on voter turnout to the CEC.
The seminars which will enhance the practical knowledge and work experience of the computer specialists will end on February 2, 2020.