2024-cü il sentyabrın 1-nə təyin edilmiş Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərdə seçkiqabağı təşviqat aparmaq məqsədilə ölkə üzrə birmandatlı seçki dairələrinin 60-dan çoxunda namizədləri qeydə alınmış siyasi partiyalara, siyasi partiyaların bloklarına aşağıda göstərilən media subyektlərində ödənişsiz efir vaxtı və dərc üçün yer ayrılacaq:
Yuxarıda göstərilən qurumlar, o cümlədən digər televiziya və radio yayımçıları və dövri nəşrlərin redaksiyaları seçkiqabağı təşviqat üçün ödənişli efir vaxtı və yaxud dərc üçün yer ayrılmasının mümkünlüyünə dair qərar qəbul etdikdə, bu barədə Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Seçki Komissiyasına müvafiq bildirişlər göndərməli, efir vaxtının verilməsinə və dərc üçün yerin ayrılmasına görə ödənişin əsasları, şərtləri və məbləği barəsində məlumatları seçkilərin təyin edilməsi haqqında sərəncamın rəsmi dərc olunmasından sonra ən geci 30 gün keçənədək (2024-cü il iyulun 28-dək) dərc etməlidirlər.

A D V E R T I S E M E N T
Regarding the early Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, appointed to September 1, 2024, political parties, blocs of political parties with registered candidates in more than 60 single-mandate election constituencies on the country will be allocated free airtime and space for publication to hold pre-election campaign in the following media outlets:
- Public TV and Radio Broadcasting Company;
- "Azerbaijan” newspaper;
- "Khalg gazeti”;
- "Respublika” newspaper;
- "Bakinski rabochi” newspaper.
If the above-mentioned organizations, as well as other TV and radio broadcasting companies and editorial offices of periodicals adopt a decision on the opportunity of allocating payable airtime or space for publication with the aim of conducting pre-election campaign, then they shall sent relevant notifications on this issue to the Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan and publish information on the basis of the payment, also the terms and amount for the allocation of airtime and space for publication at the latest within 30 days (till July 28, 2024) since the official publication of an Order on the appointment of the elections.